PRACA W NIEMCZECH-ZAROBEK CZY NIEWOLNICTWO?

PRACA W NIEMCZECH-ZAROBEK CZY NIEWOLNICTWO?

PRACA W NIEMCZECH-ZAROBEK CZY NIEWOLNICTWO?

Praca w Niemczech, jak ona wygląda? Ok. 300 tysięcy Polaków pracuje w Niemczech jako opiekunowie osób starszych, z czego zdecydowana większość to kobiety. Często pracują one w bardzo trudnych warunkach, są odizolowane i nie mogą liczyć na żadną pomoc. W niektórych przypadkach praca w Niemczech, w domu podopiecznego przypomina współczesne niewolnictwo, czyli opiekunka jest dostępna przez 24 godziny na dobę, a wynagrodzenie otrzymuje tylko za osiem godzin lub otrzymuje wynagrodzenie mocno zaniżone. Odnotowano przypadki bicia opiekunek przez podopiecznych, a zatrudniające je polskie agencje nie mogły im pomóc z powodu skomplikowanego systemu zatrudnienia. Często polskie agencje zatrudniają opiekunki na umowę zlecenie i przekazują je niemieckim agencjom, które wysyłają je do rodzin w Niemczech.

Rynek opieki zarówno w Niemczech, jak i w wielu innych krajach w dużym stopniu zależy od opiekunek ze wschodniej Europy, głównie z Polski i Ukrainy. We Włoszech na przykład ok. 80% opiekunek pochodzi spoza Unii Europejskiej. Bez pracowników ze wschody rynek usług opiekuńczych w UE prawdopodobnie by upadł.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uruchomiło punkt konsultacyjny dla delegowanych do Niemiec opiekunek i opiekunów osób starszych. OPZZ będzie się starało pomagać opiekunom, aby ich praca była wykonywana zgodnie z przyjętymi normami prawnymi, aby byli traktowani w sposób godny i aby otrzymywali odpowiednie wynagrodzenie.

Za punkt konsultacyjny jest odpowiedzialny dr Adam Rogalewski, z którym można się kontaktować telefonicznie pod numerem telefonu: +48-572-249-473, mailowo: opieka@opzz.org.pl, lub osobiście: ul. Kopernika 36/40 w Warszawie, II piętro, pokój 210. Punkt konsultacyjny posiada również swoją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/pg/delegawanieopieka/posts/?ref=page_internal

Related Posts

Enter your keyword